Tento e-shop je certifikovaný.

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 


Úvod »Zásady fotovoltaiky » Meniče napätia

Meniče napätia

Meniče napätia

Meniče napätia slúžia prerobenie jednosmerného prúdu z batérie na striedavý prúd 230v pre domáce spotrebiče.
Rozlišujeme dve veľké skupiny meničov.
Menič s pravou sínusoidou a meniče s modifikovanou sínusoidou.

Meniče s modifikovanou sinus sú lacnejšie , ale nedávajú takú čistú elektrinu ako máme doma v zásuvke. Ich výhoda je cena a jednoduchosť. Dajú sa použiť na miestá ako napr. chatka, kde je potrebné osvetlenie nabíjanie mobilov, rádio, jednoduché čerpadlá vrtačky atd.

 

Meniče s čístou sinus sú drahšie, komplikovanejšie, dávajú čistú elektrinu ako doma. Tento typ meniča je potrebný ak chcete používať počítač, televízor, chladničku kávovar inteligentný, motory a čerpadlá.

Ako si vybrať velkosť:

Treba si uvedomiť čo máme k dispozícií.

Ak chladničku, počítač berieme sínusový.

Ak potrebujeme len osvetlenie, vrtať stačí modifikovaný.

 

Výkon.

Musíme sa pozrieť akú máme batériu.

Pod 100Ah, vtedy maximálna veľkosť meniča je 600W. Hneď sa ozvú ľudia čo majú napojené na malú batériu meniče veľkosti 1000W a nad. Funguje to áno. Je to to isté ako keby ste išli vŕtať malou príklepovou vŕtačkou do betónu. Pôjde to. Áno, ale roky ho nebudete používať.

Batéria je preťažená, ohrieva sa a olovené platničky sa pomaly ohýbajú. Keď sa dve stretnú batéria končila. To je vtedy ked auto ešte včera štartovalo a dnes ani necekne hoci som nič nenechal zapnuté.

Druhá vec samotná pokojová spotreba meniča. Čím väčší menič, tým väčšia spotreba. Taká 1500W Vám aj bez používania do štyroch dní vybije batériu.

Ja by som dal pravidlo: Minimálna veľkosť batérie nech je 10% s výkonu meniča.

Príklad: 1500w menič batéria minimum 150Ah.

Aby sme správne vybrali veľkosť meniča musíme nájsť spotrebič s najväčším odberom a podľa neho si vyberáme menič. Vysvetlím na príklade. Mikrovlna odber 1000w. Vyberám si menič veľkosti 1500W. Prečo? Skúste autom isť z Bratislavy do Košíc na 5 piatom stupni ak mate 6 stupňovú prevodovku. Párkrát to spravíte a potom nové auto. Tak je to aj u meničoch. Ak si vyberiete 1000W pôjde ale na 100% výkonu. Ak si vyberiete 1500W a zaťažíte len 1000W tak vám menič výdrži aj 10rokov bez poruchy.Druhá vec sú motory, ktoré majú takzvané rozbehové prúdy. Motor napríklad 1000W pri štarte len pár sekúnd potrebuje skoro 2500w. Tento motor Vám menič 1000W nerozbehne hoci keby motor by bol rozbehnutý tak by aj spolu fungovali, ale 1500w už hej. Na toto mysleli aj výrobcovia meničov a preto sa dajú krátko na sekundu zaťažiť až dvojnásobkom výkonu.

Ak si budete kupovať menič pozor na udávanie výkonu. Videl so aj stránky kde bol zadaný maximálny výkon meniča, miesto trvalého. Trvalý výkon nám udáva pre aké spotrebiče je menič vyrobený.

Na záver zhrnutie:

velkosť batérie.

spotrebiče.

najväčší odber.

o 50% percent väčši výkon kúpiť ako je najväčší spotrebič a budete spokojný!!!!!!