Tento e-shop je certifikovaný.

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 


Úvod »Zásady fotovoltaiky » Veterný regulátor

Veterný regulátor

Veterny regulátor

Jeho funkcia:
- nastavuje napätie veternej turbíny na hodnotu ktorá je potrebná na nabíjanie batérii.
- prípade nízkeho napätia odpája spotrebiče
-chráni batériu pred nadmerným vybitím, prebitím a prehriatím

- udržuje batériu v 100% stave

Typy veterných regulátorov:

Klasický: Regulátor prijíma napätie teda elektrinu z veterne turbiny napr. 22v, ale do batérie prepustí len potrebné množstvo teda napr. 14.4v. Nabíja kontinuálne rovnakým napätím až do nabitia batérie.

PWM: Regulátor prijíma napätie teda elektrinu z veternej turbíny napr. 22v, ale do batérie prepustí len potrebné množstvo teda napr. 14.4v. Nabíja kontinuálne rovnakým napätím až do nabitia batérie do 98%. Potom nastáva fáza nabíjania PWM. Regulátor vytvára impulzy , ktoré majú vyššiu hodnotu ako napätie v batériách. Tieto impulzy majú za úlohu nabiť zvyškovú časť kapacity batérie, ktoré klasický regulátor nedokáže nabiť. Impulzy ďalej odbúravajú sulfatické kryštáliky v batériách čo zlepšuje výkon, životnosť a zaťažiteľnosť batérie.

MPPT: Tento regulátor pracuje ako PWM regulátor len má ešte jednu funkciu a to je MPPT funkcia. Pracuje to príncipom. PWM regulátor odsekáva energiu s veternej turbíny. Vysvetlím na príklade.
Veterna turbina  Vám dodáva energiu 18,5v a 5,4 A teda 100W.
Regulátor PWM Vám bude dobíjať batériu 14,4v a 5,4A teda 78W.
Regulátor MPPT Vám bude dobíjať batériu 14,4v a 6,92A teda 100W.
Takže MPPT regulátor pretransformuje ten zvyšok ktorý nedokáže využiť PWM regulátor a tým ma lepší výkon.Pri veterných turbinách rýchlo rastie napätie može dosahovaž aj 150v na jedno fázu.

Rozdiel veterného regulátora oproti solárnemu regulátoru je to že vetrna turbína pracuje s troma fázamý stridaveho prúdu.Regulátor pretvára striedavý prúd na jednosmerný prúd. Nastaví ho na potrebnú hodnotu aby mohla účinne nabíjať batérie.
Ďalšia nevyhnutná funkcia je, že ak veterná turbína je od začiatku zaťažená tak sa neroztočí, preto najprv regulátor nechá nech sa veterná roztočiť a dosiahne dostatočné otáčky a potom postupne začína odoberať výkon.Regulátor ďalej zabrzdí veternú ak sú batérie nabité, alebo ak je víchrica a turbína sa príliš toči. Brzdenie prebieha brzdením batérie jeho odporom. Preto je dôležité dodržať veľkosť batérie. Ak je malá batéria veterná sa nezabrzdí, čo vedie k zničeniu batérie, regulátora a minimálne sa zlomia listy veternej.Veterná je ďalej brzdená regulátorom a nakoniec mechanicky pri veľkých turbínach.

Poďme ho zapojiť

Postup treba dodržať aby sme nezničili regulátor.

Ako prvé zapojíme batériu. Regulátory dokážu pracovať viacerí my hodnotami batérii 12-24v. Regulátor potrebuje rozpoznať ktorým napätím bude pracovať aby a vedel nastaviť a správne fungovať.


Svorky na batérie sú označené na regulátory nakreslenou batériou vid foto.


Dávajte pozor na polaritu. Plus na plus a mínus na mínus. Ak spravíte chybu može to zničiť regulátor.

Ako druhé zapojíme spotrebiče. Svorky sú označené väčšinou nakreslenou žiarovkou vid. foto.


Dávajte pozor na polaritu. Plus na plus a mínus na mínus. Ak spravíte chybu može to zničiť regulátor. V návode je to označené slovom LOAD.


Ako posledné čo je dôležité sa zapoja tri fázy veternej turbíny. Je to jedno ktory bude prvy a do ktorej svorky z troch ho dáte.Doležité je, aby sa veterná pri zapojenní netočila. Svorky sú označené veternou turbínou vid foto.

 

Na obrazku je hybridný regulátor ktorý dokáže pracovať aj s solárnymi panelmy ten sa zapája sem

Ako posledné čo je dôležité sa zapojí solárny panel. Svorky sú označené solárnym panelom vid foto.

Dodržujte polaritu pri zapájaní spotrebičov a batérie ináč zbadáte ako vyzerá skrat batérie pri regulátory sprevádzaný iskrami a dymom. Tu  by som povedal, že ak sa to stane môžete začať od začiatku a to kúpou regulátora :(

Ak ste všetko spravili správne a dufam, že áno, tak na regulátore rozsvieti zelená dióda, alebo na LCD začne stúpať napätie batérie.